Irena Sendler w obiektywie Andrzeja Wolfa

Znakomity operator Andrzej Wolf zrealizował film dokumentalny poświęcony Irenie Sendlerowej, która uratowała z warszawskiego getta blisko 2,5 tysiąca żydowskich dzieci.

Obraz „Historia Ireny Sendlerowej” zrealizowany został na bazie unikalnych wywiadów z tytułową bohaterką zarejestrowanych w ostatnich dniach jej życia.

– Poznałem Panią Irenę Sendler w 2004 roku. Miałem olbrzymie szczęście, przywilej i zaszczyt być przez nią zaakceptowanym. Odwiedzałem Panią Irenę prywatnie w jej malutkim pokoiku przy ulicy Sapieżyńskiej w Domu Opieki Ojców Bonifratrów, wielu ludzi Ją odwiedzało. Dla każdego było to olbrzymie przeżycie. Wiele osób płakało. To nie była histeria… to była szczególna moc Pani Ireny. Ona poruszała w ludziach jakieś czułe struny, otwierała w nas wszystko to, co najlepsze. Była piękną wspaniałą kobietą – napisał na facebookowym profilu filmu Andrzej Wolf.

W filmie  pani Irena opowiada o swojej misji, którą było ratowanie życia najbiedniejszych żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Nadawanie nowych tożsamości, fałszowanie dokumentów, sposoby wyprowadzania dzieci za mury oraz umieszczanie ich w domach Polaków, zostało zobrazowane przy pomocy filmowych materiałów archiwalnych z Polski, Stanów Zjednoczonych i Rosji, wzbogaconych o sekwencje fabularne, w których rolę Ireny Sendlerowej zagrała Sonia Bohosiewicz.

W 1965 roku Irena Sendlerowa została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 2003 roku otrzymała Order Orła Białego. Pod koniec 2006 r. z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, z pomocą stowarzyszenia Dzieci Holocaustu podjęto starania o zgłoszenie kandydatury Ireny Sendlerowej do pokojowej nagrody Nobla w roku 2007.

Wyreżyserowany przez Andrzeja Wolfa obraz zmontował Jan Mikołaj Mironowicz. Muzykę do filmu napisał Michał Lorenc.

„Historia Ireny Sendlerowej” zrealizowana została przy wsparciu  finansowym Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Premierę filmu zaplanowano na 27 stycznia 2016 w Strasburgu w siedzibie Rady Europy. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Leave a Reply