Twórcy „Bogów” pracują nad filmem o Wisłockiej

Wiosną ruszyć mają zdjęcia do filmowej biografii Michaliny Wisłockiej – legendy polskiej seksuologii, autorki głośnej „Sztuki kochania” stanowiącej przewodnik po tajemnicach alkowy dla kilku pokoleń Polaków w PRLu. Film wyprodukuje Watchout Productions mający na swoim koncie największy hit 2014 roku „Bogowie” – ekranową opowieść o kardiochirurgu Zbigniewie Relidze.

Zmarła w 2005 roku Michalina Wisłocka zajmowała się leczeniem niepłodności i antykoncepcją, była współzałożycielką Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, kierowała Pracownią Cytodiagnostyczną Towarzystwa Planowania Rodziny. W pamięci Polaków zapisała się jednak przede wszystkim jako autorka „Sztuki kochania”. Opublikowana w 1976 roku książka była pierwszym poradnikiem seksuologii w krajach Układu Warszawskiego. Wisłocka wykorzystała w niej swoje 15-letnie doświadczenia z badań i rozmów z pacjentami. Opisywała metody antykoncepcji, pozycje i zabawy seksualne.

– Trochę zainspirowała nas Grażyna Torbicka, która na rozdaniu Orłów zażartowała, że zrobiliśmy film dla facetów o facecie, a teraz czas na coś dla kobiet o kobiecie. A proszę mi wierzyć – Religa był kolorową postacią, ale Wisłocka w niczym mu nie ustępuje – mówił producent Piotr Starak w wywiadzie dla magazynu Forbes. – To dużo trudniejszy film. Chcemy zobaczyć czy możemy unowocześnić formę. Zastosować zabiegi, które widzowie znają z popularnych teraz seriali amerykańskich.

Scenariusz filmu, podobnie jak w przypadku „Bogów”, wyszedł spod pióra Krzysztofa Raka. Reżyserię filmu Starak zdecydował się powierzyć Marii Sadowskiej – kompozytorce jazzowej, która kilka lat temu zadebiutowała w kinie feministycznym westernem „Dzień kobiet”, wyróżnionym Grand Prix na Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus.

Michalina-Wisłocka

Na razie nie wiadomo, kto wcieli się w postać polskiej seksuolog. Plotki mówią o Ewie Kasprzyk, która jest podobno zachwycona scenariuszem i zdeterminowana, by w nim zagrać.

Fot. Mateusz Opasiński, Wikimedia Commons

Leave a Reply