Strona główna » Kazimierz Leski. Fabularyzowany dokument o superszpiegu AK

Kazimierz Leski. Fabularyzowany dokument o superszpiegu AK

przez Redakcja
kazimierz leski

Ruszyły prace nad fabularyzowanym dokumentem poświęconym postaci Kazimierza Leskiego – szpiega Armii Krajowej odpowiedzialnego m.in. za wykradzenie planów Wału Atlantyckiego. Premierę filmu zapowiedziano na październik 2016.

Będący jednym z najbardziej znanych oficerów polskiego wywiadu Kazimierz Leski zmieniając wygląd i korzystając z fikcyjnych tożsamości w przebraniach niemieckich oficerów podróżował po Europie przeprowadzając szereg operacji wywiadowczych. Wsławił się tym, że jako fikcyjny generał Wehrmachtu Julius von Hallman w 1943 roku zdobył ściśle tajne plany budowy Wału Atlantyckiego – największego systemu fortyfikacji na zachodnim wybrzeżu Francji. Niemcom nigdy nie udało się go rozpracować.

Po zakończeniu II wojny światowej skazany został przez władze PRL na 12 lat więzienia w procesie I Komendy WiN. Władze zrehabilitowały go w 1957 roku. Zmarł w 2000 roku w Warszawie.

Reżyserką filmu jest, specjalizująca się w dokumentalnych biografiach z czasów II wojny światowej, Małgorzata Brama, autorka trzyczęściowej opowieści „Radosław” o legendarnym dowódcy Powstania Warszawskiego Janie Mazurkiewiczu. Dokument o Kazimierzu Leskim realizowany jest na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich.

Polecane wpisy:

Skomentuj