Francuzi nakręcą w Polsce czarną komedię

W styczniu w Krakowie ruszą zdjęcia do francuskiej czarnej komedii „Wielkie zimno” będącej adaptacją bestsellerowej powieści „Edmond Ganglion & Syn” Joëla Egloffa.

W małym, opustoszałym miasteczku, w samym środku mroźnej zimy z braku klientów podupada zakład pogrzebowy Edmonda Zwecka. Przedsiębiorstwo ma już jedynie dwóch pracowników – Georges’a, który jest prawą ręką właściciela oraz Eddiego, młodego asystenta, który dopiero uczy się zawodu. Pewnego ranka niespodziewane wydarzenie przywraca Edmondowi nadzieję – do zakładu trafiają bowiem klienci z nieboszczykiem. Georges i Eddie dostają za zadanie poprowadzenie konwoju pogrzebowego i dostarczenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku. Kiedy jednak karawan gubi drogę, a zlokalizowanie cmentarza okazuje się niemożliwe, podróż przeradza się w nieoczekiwany koszmar, który może wskrzesić nawet zmarłego…

„Wielkie zimno” (oryg. „Grand Froid”) to pełnometrażowy debiut francuskiego reżysera Gérarda Pautonnier. Napisany przez niego wraz z autorem literackiego pierwowzoru scenariusz wyróżniony został Nagrodą Publiczności Angers First Film Festival, zaś w sierpniu br. „Wielkie zimno” zostało laureatem pierwszej edycji Konkursu organizowanego w ramach Międzynarodowego Funduszu Filmowego w Krakowie. Celem MFF jest rozwój współpracy europejskiego sektora audiowizualnego z pozostałymi krajami świata poprzez współfinansowanie międzynarodowych koprodukcji. 

W obsadzie znaleźli się znany z filmów Agnès Jaoui Jean-Pierre Bacri, odkryty dla kina przez braci Jean-Pierre’a i Luca Dardenne’ów Olivier Gourmet oraz Arthur Dupond, nadzieja francuskiego kina, nominowany do nagrody Cezara za odkrycie roku w filmie „Bus Palladium” (2011) Christophera Thompsona.

„Wielkie zimno” jest koprodukcją francusko-belgijsko-polską – producentem wiodącym jest Denis Carot z Elzévir Films (Francja), a koproducentami Edyta Janczak-Hiriart i Karolina Mróz-Couchard z Lava Films (Polska) oraz Gaetan David i André Logie z Panache Productions et La Compagnie Cinématographique (Belgia).

Zdjęcia realizowane będą w Krakowie oraz Bieszczadach w styczniu i lutym 2016.

Leave a Reply