Janusz Gajos i Robert Więckiewicz w thrillerze „Konwój”

W listopadzie zrealizowano pierwsze zdjęcia do thrillera „Konwój” w reżyserii Macieja Żaka. Główne role w filmie grają Janusz Gajos i Robert Więckiewicz.

– Scenariusz „Konwoju” łączy w sobie zarówno elementy kina gatunkowego – thrillera – jak i kina z przesłaniem. Film podejmuje temat zbrodni i kary we współczesnym świecie – mówi scenarzysta i reżyser Maciej Żak. – Dyskusja, jaką wywołał Breivik i jego potworny czyn, wraca do nas w innym wymiarze – w 2014 roku z polskich aresztów zostało wypuszczonych ponad stu więźniów, którym na podstawie ustawy o amnestii zamieniono wyrok śmierci, na karę dwudziestu pięciu lat pozbawienia wolności. Wywołuje to pytania; jak postępować z brutalnym mordercą? Czy zbrodnia może usprawiedliwić zbrodnię? O więźniach jeden z bohaterów „Konwoju” mówi: „…areszt jest jak wysypisko śmieci pełne odpadów. Nikt nie ma pojęcia, co należy z nimi robić. Utylizować, składować, czy likwidować.”- dodaje.

Opis filmu:

W jednym z największych aresztów śledczych, kierowanym przez dyrektora Nowackiego (Janusz Gajos), dochodzi do zabójstwa więźnia. Rozpoczyna się śledztwo. Na przesłuchanie zostaje wezwany sierżant Berg (Przemysław Bluszcz), jeden z uczestników konwoju sprzed dwóch lat, o którego przebiegu nikt nigdy nie chciał opowiadać, a który może mieć coś wspólnego z popełnioną zbrodnią. Mimo zmowy milczenia, dociekliwy prokurator (Łukasz Lewandowski) zaczyna stopniowo odkrywać szokującą prawdę…

Konwój, dowodzony przez sierżanta Zawadę (Robert Więckiewicz), transportował przestępcę, pseudonim Nauczyciel (Ireneusz Czop), oskarżonego o zamordowanie dwóch funkcjonariuszy służby więziennej i ich rodzin. Więzień został uznany za niepoczytalnego i skierowano go do szpitala psychiatrycznego. Nie wszyscy pogodzili się z takim scenariuszem…

W obsadzie „Konwoju” znaleźli się także: Łukasz Simlat, Tomasz Ziętek, Dorota Kolak i Agnieszka Żulewska. Za zdjęcia odpowiada Michał Sobociński. Muzykę do filmu skomponuje Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Producentem „Konwoju” jest Jacek Rzehak z Profil Film („Pod Mocnym Aniołem”). Budżet filmu oszacowano na ok. 5 mln złotych. W drugiej połowie listopada ekipa „Konwoju” realizowała zdjęcia uciekające w Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Następny etap zdjęć rozpocznie się w marcu.”Konwój” na ekrany polskich kin wprowadzi firma Kino Świat. Premierę zaplanowano na drugą połowę 2016 roku.

 

Fot. Jacek Drygała/Kino Świat

Leave a Reply