Autorka zdjęć do „Małych stłuczek” kręci na Islandii

Polska operator Ita Zbroniec-Zajt rozpoczęła na Islandii zdjęcia do filmu „Alma” w reżyserii Kristin Johannesdottir. To już kolejna zagraniczna produkcja autorki zdjęć do „Małych stłuczek”.

Tytułowa Alma od siedmiu lat przebywa na oddziale psychiatrycznym za zabójstwo kochanka. Okoliczności tego zdarzenia kompletnie nie pamięta. Gdy przypadkiem dowiaduje się, że mężczyzna jednak żyje, postanawia uciec i tym razem naprawdę go zamordować.

Reżyserką i autorką scenariusza filmu jest Kristín Jóhannesdóttir – legenda islandzkiej kinematografii, pierwsza kobieta-reżyser w historii przemysłu filmowego na Islandii. Za produkcję „Almy” odpowiada natomiast Gudrun Edda Thorhannesdottir, mająca na swoim koncie m.in. świetnie przyjęty w Polsce obraz „O koniach i ludziach”.

W obsadzie filmu, obok Islandczyków Snaefridur Ingvarsdóttir, Hilmira Snaera Gudnasona i Kristbjörg Kjeld, znalazła się francuska aktorka Emmanuelle Riva nominowana do Oscara za kreację w „Miłości” Michaela Haneke.

Pochodząca z Krakowa Ita Zbroniec-Zajt jest absolwentką Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Udanie debiutowała w fabule jako autorka zdjęć do „Małych stłuczek”. Jej pracę doceniło Jury Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, które uzasadniło nagrodę Jantara słowami „za precyzyjną kompozycję obrazu i konsekwencję w plastyce opowiadania filmowego”. Na swoim koncie ma także zdjęcia do produkcji dokumentalnych „Wiera Gran” i „Była wojna” Marii Zmarz-Koczanowicz oraz „Gdzie jest Sonia?” Radki Franczak. Od 2014 roku Ita Zbroniec-Zajt pracuje przede wszystkim w Skandynawii. Na swoim koncie ma już kilka pełnometrażowych produkcji fabularnych.

Zdjęcia do „Almy” rozpoczęły się 16 listopada i potrwają, z przerwami, do 22 lutego 2016.

Fot. Koi Studio

Leave a Reply