Pierwszy zwiastun „Excentryków”

15 stycznia na ekranach kin pojawi się wyróżniony Srebrnymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni obraz Janusza Majewskiego „Excentrycy”. W tej swingującej opowieści o Polsce lat 50. XX wieku główne role kreują Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz i Natalia Rybicka.

U schyłku lat 50. do mieszkającej w Ciechocinku siostry Wandy (Sonia Bohosiewicz) wraca z Anglii Fabian (Maciej Stuhr), emigrant wojenny, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. Wraz z grupą miejscowych dziwaków i muzyków amatorów zakłada swingowy big band. Po pierwszym występie zainteresowanie zespołem przerasta wszelkie oczekiwania. Sypią się propozycje koncertów, rodzi się popularność. Fabian poznaje intrygującą, czarnowłosą Modestę (Natalia Rybicka). Muzyk szybko traci głowę dla uwodzicielskiej i tajemniczej femme fatale. Wkrótce zaczyna ich łączyć gorący romans. Jako „Król i Królowa swingu” ruszają w trasę koncertową po Polsce, a ich życie zaczyna przypominać hollywoodzki film. Czy uczucie okaże się prawdziwe?

Scenariusz „Excentryków” powstał na kanwie powieści Włodzimierza Kowalewskiego. Obok Srebrnych Lwów jury Festiwalu w Gdyni przyznało filmowi Janusza Majewskiego także nagrodę aktorską za drugoplanową kreację Wojciecha Pszoniaka, który brawurowo wcielił się w rolę ekscentrycznego stroiciela fortepianów Felicjana Zuppe. Partnerują mu: Anna Dymna, Adam Ferency, Jerzy Schejbal, Paweł Królikowski, Wiktor Zobrowski i Marian Dziędziel. Obok zawodowych aktorów na ekranie debiutuje wraz ze swoim kwintetem znakomity basista jazzowy Wojtek Mazolewski.

Leave a Reply