Twórca „Rewersu” opowie o Stanisławie Lemie

Borys Lankosz, twórca „Rewersu” i „Ziarna prawdy” pracuje nad dokumentem poświęconym najwybitniejszej postaci polskiej fantastyki – Stanisławowi Lemowi.

Lem to postać, której miłośnikom literatury nie trzeba przedstawiać. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Wpływ Lema na światową literaturę science-ficiton krytycy przyrównują do wpływu autora „Wojny światów” H. G. Wellsa. W swoich książkach, wyprzedzając postęp naukowy, pisał o klonowaniu, nanotechnologii, pamięci przenośnej, rzeczywistości wirtualnej. Jego twórczość fascynowała naukowców i filozofów. Sięgali npo nią zarówno filmowcy europejscy, jak i Hollywood.

Scenariusz dokumentu Lankosza napisał Wojciech Orliński – dziennikarz, publicysta, autor książki „Co to są sepulki?”i jej wirtualnej wersji „Lemologia” – interaktywnego kompendium wiedzy na temat Stanisława Lema i jego twórczości.

W filmie znajdą się, nigdy wcześniej nie prezentowane publicznie, filmowe archiwalia Lema nakręcone przez pisarza na taśmie 8mm. Poświęcony Lemowi dokument Borysa Lankosza produkują wspólnie TVP Kultura niemiecka telewizja ARTE.

Fot. archiwum prywatne Stanisława Lema/www.lem.pl

Leave a Reply