Zakończyły się wrocławskie zdjęcia do kryminału „Sługi boże”

Dobiegła końca wrocławska część zdjęć do kryminału „Sługi boże” w reżyserii Mariusza Gawrysia, w którym główne role grają Bartek Topa i Julia Kijowska.

Jak informują twórcy inspiracją dla scenariusza, którego autorami są Mariusz Gawryś i Maciej Strzembosz, był fakt powszechnego spadku zaufania społecznego do różnego rodzaju agencji rządowych.

O filmie:

Z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się młoda Niemka – należała do żeńskiego chóru gregoriańskiego prowadzonego przez kantora Jana (Adam Woronowicz). Schola żeńska jest złamaniem tabu, które budzi w kościelnych kręgach oburzenie. Wśród osób, które reprezentują takie myślenie, jest… sam kantor. Śledztwo w sprawie tej zagadkowej śmierci prowadzi doświadczony i bezkompromisowy komisarz Warski (Bartłomiej Topa), dla którego ważniejsze niż procedury jest ratowanie ludzkiego życia. Ku niezadowoleniu komisarza do sprawy zostaje przydzielona także Ana Wittesch (Julia Kijowska) – niemiecka policjantka o polskich korzeniach. Warski nie wie, że Ana przyjechała do Wrocławia prowadzić jeszcze inne, tajne dochodzenie. We Wrocławiu pojawia się też, zaniepokojony sytuacją i atmosferą w polskim kościele wysłannik Watykanu, dr Kuntz (Krzysztof Stelmaszyk). Nakazuje zaprzestanie wszelkich działań. Kościół poddaje się tym zaleceniom, ale Warski i Ana nie zamierzają ustąpić.

Co łączy samobójstwo niemieckiej studentki, tajne śledztwo Any Wittesch i przyjazd wysłannika z Watykanu? Zanim ta zagadka zostanie rozwiązana komisarz Warski i Ana Wittesch muszą nauczyć się jak współpracować i wzajemnie sobie zaufać. Tymczasem z wieży wrocławskiego kościoła rzuca się kolejna dziewczyna…

Reżyserem i współscenarzystą „Sług bożych” jest Mariusz Gawryś – laureat Złotych Lwów za najlepszy debiut za film „Szkoła masażu”. Za zdjęcia do filmu odpowiada Mikołaj Łebkowski. Autorem scenografii jest Janusz Sosnowski, zaś kostiumów Anna Englert. Za montaż odpowiada Milenia Filder. Muzykę do filmu skomponuje Bartosz Hajdecki.

Na ekranie obok odtwórców głównych ról zobaczymy także Małgorzatę Foremniak, Henryka Talara, Zbigniewa Stryja, Andrzeja Konopkę, Kamila Szeptyckiego i Monikę Dryl.

Poza Wrocławiem zdjęcia do „Sług bożych” zaplanowano w Warszawie oraz w Niemczech – na odcinku autostrady Berlin-Wrocław.

Producentem „Sług bożych” jest Prasa i Film, koproducentami TVP S.A., Odra-Film, Studio Produkcyjne Orka, WFDiF, Agora S.A.  Produkcja filmu współfinansowana jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.  Premiera filmu „Sługi boże” planowana jest na jesień 2016 roku.

Leave a Reply