Twórca „Chce się żyć” o Wampirze z Zagłębia

W Warszawie ruszyły zdjęcia do „Jestem mordercą” – nowego filmu Macieja Pieprzycy z Mirosławem Haniszewskim, Arkadiuszem Jakubikiem, Piotrem Adamczykiem, Michałem Żurawskim i Magdaleną Popławską w rolach głównych.

„Jestem mordercą” to thriller psychologiczny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70-tych. Głównym bohaterem filmu jest młody milicjant, który po niepowodzeniu dotychczasowego śledztwa, zostaje szefem grupy dochodzeniowej mającej złapać seryjnego zabójcę kobiet.

– To z pewnością nie jest kolejny film o seryjnym mordercy. Bohaterem filmu jest zwykły człowiek postawiony w sytuacji, która go przerasta. Zmagając się ze swoimi słabościami, ambicjami, również systemem społeczno-politycznym, bliski jest przekroczenia niebezpiecznej granicy, by z bohatera stać się antybohaterem – mówi reżyser filmu Maciej Pieprzyca.

Fabuła „Jestem mordercą” to powrót Pieprzycy do fascynującej sprawy Wampira z Zagłębia, która wstrząsnęła polską opinią publiczną na przełomie lat 60. i 70. Od 1964 roku, przez lata, aglomeracja śląska drżała na myśl o tajemniczym mordercy, który po zmroku atakował i mordował kobiety uderzając je w tył głowy. W wyniku żmudnego, wieloletniego śledztwa ujęto a następnie w pokazowym procesie w 1974 roku skazano Zdzisława Marchwickiego, a także pomagających mu braci Jana i Henryka. Napady ustały, jednak wszystkie okoliczności sprawy nie zostały nigdy wyjaśnione. Po upadku PRLu, w latach dziewięćdziesiątych pojawiły się informacje podważające rzetelność sądu. Temat ten zainteresował wówczas Macieja Pieprzycę na tyle, że poświęcił mu film dokumentalny. Teraz postanowił wrócić do niego w fabule.

W roli głównej w „Jestem mordercą” zobaczymy Mirosława Haniszewskiego. Partnerować mu będą: Arkadiusz Jakubik, Magdalena Popławska, Piotr Adamczyk, Michał Żurawski i Sławomir Zapała.

Za zdjęcia do filmu odpowiada Paweł Dyllus. O odtworzenie realiów PRL-u zadbały scenograf Joanna Wójcik, autorka kostiumów Agata Culak i charakteryzatorka Jolanta Grzelak.

Producentem filmu jest RE Studio Renata Czarnkowska-Listoś, Maria Gołoś. Koproducentami: Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska S.A, Agora S.A., Monternia.pl Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Premierę „Jestem mordercą” zaplanowano na przyszły rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *