„Pokot”. Agnieszka Mandat w życiowej roli u Holland

30 października w Kotlinie Kłodzkiej zakończyła się jesienna część zdjęć do najnowszego filmu Agnieszki Holland  „Pokot“ na podstawie powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług wśród kości umarłych“. To drugi etap tej wielosezonowej produkcji, w której ekipa filmowa podąża za rytmem natury, poszukując magii świata Tokarczuk.

– Kotlina Kłodzka zmienia się jak kobieta – mówi Agnieszka Holland – przeżywa swoją wiosnę, lato, jesień i zimę. Porównanie jest nieprzypadkowe, ponieważ nowy film Holland to historia, która przywraca dojrzałym kobietom głos – zarówno w życiu jak i na dużym ekranie. – Większości starzejących się kobiet świat nie widzi, stają się przezroczyste – mówi reżyser, parafrazując braci Coen – To nie jest kraj dla starych kobiet.

Nic dziwnego, że rola głównej bohaterki – charyzmatycznej astrolożki Janiny Duszejko, która rozmawia ze zwierzętami i niczym Sherlock Holmes tropi zagadkę seryjnych morderstw – była marzeniem niemal każdej dojrzałej aktorki w Polsce. Ostateczny wybór padł na aktorkę Teatru Starego w Krakowie – Agnieszkę Mandat. – To jest rola życia – mówi Agnieszka Mandat – takich ról dla aktorek w moim wieku właściwie nie ma.

– Myślę że w Duszejko wiele kobiet, niekoniecznie w starszym wieku, odnajdzie siebie – dodaje Agnieszka Holland.

O filmie:

Kiedyś budowała mosty w Syrii, teraz uczy angielskiego w wiejskiej szkole, czyta w gwiazdach i rozmawia ze zwierzętami. Pewnej śnieżnej nocy Janina Duszejko odnajduje ciało sąsiada-kłusownika. Jedyne ślady wokół jego domu to tropy saren… W niewyjaśnionych okolicznościach giną kolejne lokalne osobistości. Wszystkich łączyła ta sama pasja – polowanie. Policja szuka sprawcy. Duszejko rozpoczyna swoje własne śledztwo, które prowadzi ją do zaskakujących wniosków. Czy to możliwe, że myśliwi stali się zwierzyną?

W „Pokocie” Agnieszce Mandat partnerują Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot, Katarzyna Herman, Marcin Bosak, a także czeski aktor Miroslav Krobot. Za zdjęcia odpowiada natomiast Jolanta Dylewska, która pracowała z Agnieszką Holland przy nominowanym do Oscara obrazie „W ciemności”.

Kolejna, zimowa odsłona produkcji Studia Filmowego TOR już w zimie. Premiera filmu planowana jest w 2017 roku.

This slideshow requires JavaScript.

fot. Robert Pałka

Leave a Reply