W Krakowie ruszyły zdjęcia do „True Crimes”

6 listopada w Krakowie rozpoczęły się zdjęcia do amerykańskiego filmu „True Crimes” inspirowanego historią Krystiana B. skazanego na 25 lat więzienia za zbrodnię, którą opisał w swojej książce „Amok”. U boku odtwarzającego główną rolę Jima Carreya zobaczymy Agatę Kuleszę i Zbigniewa Zamachowskiego.

W 2000 roku we Wrocławiu brutalnie zamordowany zostaje 35-letni mężczyzna. Policja nie jest w stanie jednak odnaleźć sprawcy i umarza postępowanie. Po pięciu latach w ręce śledczych wpada powieść Krystiana B. „Amok”. Opisane w niej zabójstwo jest bliźniaczo podobne do tego, nad którego rozwiązaniem głowią się od dłuższego czasu. W dodatku opis zawiera szczegóły, których nie ujawniono mediom w trakcie śledztwa. Mimo braku tzw. twardych dowodów Krystian B. staje przed sądem oskarżony o zabójstwo. Sąd daje wiarę opiniom biegłych i skazuje go na 25 lat więzienia.

Historia Krystiana B. zainteresowała amerykańskiego dziennikarza Davida Granna, a jego reportaż na ten temat ukazał się na łamach  „New Yorkera„. Publikacja zainspirowała zaś Jeremy’ego Brocka („Ostatni król Szkocji”) do napisania scenariusza filmu. Za kamerą „True Crimes” stanął grecki reżyser Alexandros Avranas – laureat Srebrnej Palmy za film „Miss Violence”. W międzynarodowej obsadzie filmu znaleźli się także Charlotte Gainsbourg („Nimfomanka”), Kati Outinen („Człowiek z Hawru”), Marton Czokas („Sin City 2”), Eleni Roussinou („Miss Violence”) oraz Robert Więckiewicz i Anna Polony. Za zdjęcia do filmu odpowiada Michał Englert.

Producentami filmu są Brett Ratner i David Gerson. Realizację zdjęć w Polsce w imieniu koproducenta Opus Film nadzorują Ewa Puszczyńska i Piotr Dzięcioł.

Zdjęcia w Polsce realizowane są dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zdjęcia zakończą się 20 grudnia.

Leave a Reply