Magdalena Lamparska u boku Jessiki Chastain

Znaną z seriali „39 i pół” oraz „To nie koniec świata”, a także filmu „Listy do M. 2” Magdalenę Lamparską zobaczymy w realizowanym właśnie w Pradze amerykańskim obrazie „Zookeeper’s Wife” opowiadającym o bohaterskim małżeństwie Jana i Antoniny Żabińskich, który ukrywali Żydów na terenie warszawskiego zoo. Główne role w filmie grają Jessica Chastain i Johan Heldenberg.

Po zbombardowaniu warszawskiego zoo we wrześniu 1939 roku będący dyrektorem placówki Żabiński wraz z żoną wykorzystali opustoszałe pomieszczenia do ukrywania Żydów uciekających z terenów warszawskiego getta. W ciągu trzech lat przez zoo przeszły setki uciekinierów. Były wśród nich m.in. przedwojenna dziennikarka Rachela Auerbach i słynna rzeźbiarka Magdalena Gross. W 1965 roku Żabińscy uhonorowani zostali przez izraelski instytut Jad Waszem, tytułami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Scenariusz filmu autorstwa Angeli Workman jest adaptacją wydanej w 2007 roku książki Diane Ackerman „Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO”, która święciła tryumfy na liście bestsellerów New York Timesa. Film reżyseruje Nowozelandka Niki Caro, autorka „Jeźdźca wielorybów” i „Dalekiej północy”. Za zdjęcia odpowiada amerykański operator Andrij Parekh mający na swoim koncie m.in. „Blue Valentine”  Dereka Cianfrance’a i „Czarnego konia” Toda Solondza.

W tytułową postać wciela się dwukrotnie nominowana do Oscara Jessica Chastain. Jej męża Jana Żabińskiego portretuje nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej belgijski aktor Johan Heldenberg. W roli Lutza Hecka, niemieckiego zoologa, który wywiózł z Warszawy znajdujące się w stołecznym Ogrodzie Zoologicznym cenne okazów zwierząt zobaczymy Daniela Brühla.

Magda Lamparska wcieli się w postać Wandy Englert – członkini Polskiej Organizacji Wojskowej, sanitariuszki Powstania Warszawskiego, żony Adam Englerta – organizatora podziemnego archiwum Komendy Głównej AK.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w połowie października w Pradze, która imituje Warszawę czasów wojny. Premierę filmu zapowiedziano na przyszły rok.

lamparska-chastain

Fot. Instagram

Fot. tytułowa Radosław NAWROCKI / TVN Media / X-News

Jedna uwaga do wpisu “Magdalena Lamparska u boku Jessiki Chastain

Leave a Reply