„Dzień czekolady” – familijny debiut Jacka Piotra Bławuta

Zakończył się pierwszy etap zdjęć do pełnometrażowego debiutu Jacka Piotra Bławuta „Dzień czekolady”. Familijna opowieść będąca adaptacją prozy Anny Onichimowskiej na ekranach kin pojawi się na przełomie 2016/2017 roku.

Opublikowana w 2007 roku powieść Anny Onichimowskiej to poetycka, realistyczno-magiczna historia dwójki dzieci pomagających sobie nawzajem oswoić się ze śmiercią bliskiej osoby. Główni bohater Dawid opłakuje śmierć siostry, która zginęła w wypadku i cierpi na brak zainteresowania ze strony wiecznie zajętego ojca. Zaprzyjaźnia się z Moniką, która tęskni za zmarłą babcią, a także z bezdomną kotką, która, jak wierzy, jest nowym wcieleniem jego siostry Zuzi.

Książkę wyróżniono II Nagrodą w Konkursie im.Astrid Lindgren, zaś napisany wspólnie przez jej autorkę oraz Jacka Piotra Bławuta scenariusz zdobył w Cannes Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego dla Najlepszego Scenariusza z Europy Środkowej. – To scenariusz napisany z wielką wrażliwością i wyobraźnią plastyczną, pomysł na odważny i niezwykły film rodzinny. Projekt, który – dzięki rozważnemu podejściu do tematu i zachwycającym charakterom – ma szansę na pozyskanie międzynarodowej publiczności – można było przeczytać wówczas w uzasadnieniu nagrody.

Po kilkuletnich perypetiach producenckich w końcu udało się zebrać budżet i w październiku 2015 rozpocząć zdjęcia. Odpowiada za nie znakomity operator Radosław Ładczuk. W parę głównych bohaterów wcielają się  Leo Stubbs oraz Julia Odzimek. W obsadzie znaleźli się także Marek Bukowski, Katarzyna Zawadzka, Tomasz Kot, Katarzyna Kwiatkowska, Magdalena Cielecka, Witold Dębicki, Barbara Kurzaj, Dawid Ogrodnik i Tomasz Sobczak.

Producentem „Dnia czekolady” jest Studio Filmowe Rabarbar prowadzone przez Annę Bławut-Mazurkiewicz. Koproducentami filmu są: Koen Plate, Anna Gawlita, Instytucja Filmowa Silesia Film, DI Factory, Aeroplan Studios. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ma także dystrybutora, którym została firma Next Film. Premierę „Dnia czekolady” zaplanowano na przełomie 2016/2017.

Fot. Oficjalny profil Marka Bukowskiego

Leave a Reply