Zdjęcia do „Powidoków” zakończone

30 października zakończyły się zdjęcia do „Powidoków” Andrzeja Wajdy. Pierwsze fragmenty filmowej biografii Władysława Strzemińskiego reżyser zaprezentował dziennikarzom na specjalnej konferencji prasowej w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie.

Władysław Strzemiński był najsłynniejszym przedstawicielem polskiego malarstwa w Europie przed wojną, zapomnianym na skutek celowo prowadzonej polityki kulturalnej powojennych władz komunistycznych. Wyrzucony z własnego muzeum, pod koniec życia był zmuszony aranżować wystawy sklepów, przymierając głodem – czytamy w materiałach prasowych „Powidoków”. To właśnie na ostatnim okresie życia Strzemińskiego, latach 1948-52, skupia się akcja filmu. Wajda podkreśla jednak, że do realizacji ekranowej biografii artysty przymierzał się już dwie dekady temu. Wówczas chciał skupić się na relacjach Strzemińskiego i jego żony Katarzyny Kobro.

– Zdałem sobie sprawę, że film o relacji Strzemińskiego i Kobro byłby filmem psychologicznym. Wziąłbym się do tej roboty, pod warunkiem, że scenariusz napisałby mi… Dostojewski – mówił podczas konferencji prasowej. Ostatecznie głównym wątkiem filmu stały się zmagania Strzemińskiego z komunistycznym systemem. Wobec niechęci artysty do podporządkowania się socrealistycznej rzeczywistości zostaje on zwolniony z Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi oraz wykreślony z listy członków Związku Artystów Plastyków.

W zaprezentowanych dziennikarzom dwóch scenach z „Powidoków” można było zobaczyć Strzemińskiego dyskutującego ze studentami na temat sztuki oraz moment, gdy władze komunistyczne niszczą nie pasujące do oficjalnej wizji świata prace artysty.

– Pokazałem państwu tę scenę, bo ona najcelniej pokazuje, o czym jest ten film. To opowieść o charyzmatycznym, wielkim artyście, wiernym własnej wizji sztuki i o tym, jak system, któremu się przeciwstawia, niszczy go – wyjaśnił Andrzej Wajda.

W postać głównego bohatera wciela się Bogusław Linda. Aktor podkreśla, że rola ta była jednym z największych wyzwań w jego karierze. – Musiałem porzucić doświadczenie i wrócić do pewnej intuicji. „Powidoki” to opowieść o człowieku, który jest przeraźliwie samotny i żyje w przerażających czasach. Wyzwaniem było dla mnie przekazać te uczucia widzowi. Czy nam się udało? Mam nadzieję, że tak – mówi Linda.

Obok Lindy na ekranie zobaczymy Zofię Wichłacz, Paulinę Gałązkę i debiutującą na ekranie 13-letnią Bronisławę Zamachowską w roli córki głównego bohatera, Niki Strzemińskiej. Scenariusz napisał Andrzej Mularczyk. Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Edelman. Producentem filmu jest Akson Studio. Premierę „Powidoków” zaplanowano na przyszły rok. Wajda chciałby, aby odbyła się ona 6 marca – w dniu jego 90 urodzin.

This slideshow requires JavaScript.

2 uwagi do wpisu “Zdjęcia do „Powidoków” zakończone

  1. miałam okazję wystąpić na scenie z tyloma świetnymi polskimi aktorami,był to dla mnie ogromny zaszczyt, a wszystko dzięki Galerii Twarzy ATV z Lodzi, to właśnie oni sprawili że mogłam tam być, dziękuję raz jeszcze

  2. Jak dla mnie to będzie kolejny bardzo dobry film, mało tego dzięki Galerii Twarzy ATV z Łodzi, mogłam wystąpić w filmie jako statystka, było super

Leave a Reply