Gierszał i Wichłacz w miłosnym trójkącie

Pod Warszawą ruszyły zdjęcia do filmu „Zgoda”- poruszającej historii miłosnej, której akcja rozgrywa się w trudnych czasach u schyłku II wojny światowej. Opowieść o dwójce młodych mężczyzn zakochanych w jednej dziewczynie. O serce, granej przez znaną z „Miasta 44” Zofię Wichłacz, Anny rywalizować będą Jakub Gierszał i Julian Świeżewski.

Jest rok 1945. Właśnie kończy się wojna. W Świętochłowicach na Śląsku organy bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego, UB dokonuje czystek wśród „niechętnych komunistycznej władzy”. Do pracy w obozie zgłasza się młody chłopak Franek (Julian Świeżewski). Próbuje ocalić Annę (Zofia Wichłacz), w której jest zakochany. Nie wie, że wśród osadzonych znalazł się Erwin (Jakub Gierszał), Niemiec, jego przyjaciel sprzed wojny, który od dawna skrycie kocha się w dziewczynie…

Franek dołącza do komunistów, naiwnie licząc, że uda mu się oszukać system. Już pierwsze dni pracy w obozie odzierają go ze złudzeń. A z czasem przekonuje się, że aby ocalić swoją ukochaną, będzie musiał poświęcić wszystko…

W filmie zobaczymy także: Wojciecha Zielińskiego, Danutę Stenkę i Jacka Braciaka. Scenariusz „Zgody”, autorstwa Małgorzaty Sobieszczańskiej, otrzymał III nagrodę w konkursie Script Pro 2012. Reżyserem filmu jest Maciej Sobieszczański, którego poprzedni film „Performer” uhonorowano w tym roku prestiżową nagrodą „Think” podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Za kamerą stanął Walentyn Wasjanowicz, wybitny ukraiński operator, autor zdjęć do nagrodzonego w Cannes filmu „Plemię”.

Budżet filmu wynosi 4,5 mln złotych. PISF dofinansował produkcję kwotą 3 mln. „Zgodę” produkuje Studio Filmowe Kalejdoskop („Moje córki krowy”, „Śluby panieńskie”) Koproducentami są WFDiF , EBH Polska, Wajda Studio. Obraz na ekrany kin wprowadzi Kino Świat.

Leave a Reply