Borys Szyc jako Tadeusz Kantor

Niesamowitą przemianę przeszedł Borys Szyc wcielając się w postać nestora polskiego teatru i XX-wiecznej awangardy Tadeusza Kantora. Filmową biografię twórcy teatru Cricot 2 realizuje Jan Hryniak. Premiera filmu „Nigdy tu już nie powrócę” zapowiedziana została na 2016 rok.

„Nigdy tu już nie powrócę” ma być opowieścią o twórczości i fascynującym życiu Tadeusza Kantora na tle najbardziej dramatycznych momentów historii XX wieku. Od dzieciństwa spędzonego w Wielopolu Skrzyńskim, przez naukę w gimnazjum w Tarnowie, studia na krakowskiej ASP i działalność w krakowskim środowisku artystycznym, po sukcesy międzynarodowe.

– Najważniejsze dla mnie było zachowanie odpowiednich proporcji między życiem prywatnym i sztuką, choć ta granica jest płynna. Kantor był autokreacjonistą, jego życie prywatne było dziełem zaplanowanym, dlatego też granica między twórczością a życiem jest niewyraźna – mówi Jan Hryniak. – Oczywiście pewne wątki zostały skrócone lub zmienione dla zachowania tempa i dramaturgii filmu. Film rządzi się swoimi prawami i musi zamknąć w dwóch godzinach historię 69 lat życia bohatera – dodaje.

W obsadzie oprócz Borysa Szyca znaleźli się także Paulina Puślednik, Agnieszka Podsiadlik, Klara Bielawka, Mariusz Benoit, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jan Frycz, Robert Gonera, Jacek Poniedziałek, Katarzyna Herman i Redbad Klynstra.

Scenariusz napisał Łukasz M. Maciejewski. Autorem zdjęć jest Piotr Śliskowski („Mój rower”), scenografię przygotowuje Ryszard Melliwa, za charakteryzację odpowiada Aneta Brzozowska, a za kostiumy Małgorzata Zacharska. Muzykę do filmu skomponuje laureat nagrody Grammy 2014 Włodek Pawlik, który ma na swoim koncie m.in. kompozycje do filmu „Rewers”.

This slideshow requires JavaScript.

Fot. Adam Golec

Leave a Reply