Janusz Majewski i legendy polskiego jazzu

Padł pierwszy klaps na planie dokumentalnego obrazu Janusza Majewskiego „Jazz Outsider”. To opowieść o znakomitym polskim perkusiście jazzowym Adamie Jędrzejowskim, który był m.in. członkiem słynnych zespołów Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego. 

Mający obecnie 91 lat Jędrzejowski w 1967 roku wyemigrował do Szwecji i spędził tam znaczną część swojego życia. Kilka lat temu wrócił jednak do Polski i osiadł w Ciechocinku, gdzie powołał do życia, grywający jazzowe standardy, zespół Sunny Side. – Wpadłem na pomysł, że doprowadzę do spotkania naszego bohatera z innymi wielkimi polskiego jazzu – Michałem Urbaniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbyszkiem Namysłowskim i Wojciechem Karolakiem. Chciałbym, aby ich wspólne granie oraz rozmowy stały się okazją do wspomnień o tamtych wspaniałych czasach polskiego jazzu. Zamierzam również pokazać ich wszystkich w młodości, sięgając m.in. po ujęcia z mojego dokumentu sprzed blisko 50 lat – „Jazz in Poland” – mówił w niedawnej rozmowie z miesięcznikiem KINO reżyser Janusz Majewski. 

Twórcy filmu chcieli wejść na plan w maju 2020 roku, kiedy władze Ciechocinka szykowały mały jubileusz z okazji 90. urodzin Adama Jędrzejowskiego. Niestety realizację pokrzyżowała pandemia. Zdjęcia odłożono o rok. Nie doczekał ich Wojtek Karolak, który zmarł 23 czerwca br. Na planie stawili się natomiast inni legendarni polscy jazzmani. 

„Jazz Outsider” to kolejna w ostatnim czasie przygoda Janusza Majewskiego z muzycznym dokumentem, po zrealizowanym w 2017 roku „Ostatnim Klezmerze”. Za produkcję dokumentu twórcy kultowych „Zaklętych rewirów” odpowiada Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. 

 

Leave a Reply