Ruszyły zdjęcia do filmu „Stale Niestała” Olgi Chajdas

Padł pierwszy klaps na planie filmu „Stale Niestała” w reżyserii Olgi Chajdas, autorki głośnej „Niny” i współtwórczyni serialu „Wataha”. Scenariusz filmu zainspirowany został autentyczną rodzinną historią odtwórczyni roli głównej Leny Góry.

„Stale Niestała” to osadzona w punkrockowym środowisku Trójmiasta o schyłku lat 80. opowieść o Eli – zbuntowanej artystce zmagającej się z szarą codziennością PRLu, rodzinnymi problemami oraz osobistymi demonami mającymi źródło w chorobie dwubiegunowej. – Dla mnie to historia o najtrudniejszej z więzi, tej z własną matką. O powrocie do wnętrza i znalezieniu zgody z samą sobą, poprzez akceptację tej pierwotnej siły. Nazywam ten film post-punkowym dramatem psychologicznym, będzie muzyka, epoka, morze i dzikość. Wolne wybory czerwcowe ’89 roku posłużą nam za tło opowieści o kobiecie, która przechodzi transgresję, podczas kiedy i kraj szuka swojej wolności – mówiła Olga Chajdas na łamach miesięcznika KINO w styczniu 2021.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez AGENCJA JUMP (@agencja_jump)

Scenariusz „Stale Niestała” wyróżniono w Cannes w Konkursie ScripTeast 2019. W roli głównej zobaczymy Lenę Górę – znaną polskim widzom m.in. z serialu „Król” Jana P. Matuszyńskiego. Aktorka i współautorka scenariusza kanwą ekranową historii uczyniła autentyczną opowieść o swojej mamie, charyzmatycznej trójmiejskiej artystce  Eli „Malwinie” Wyczyńskiej. – Pracując z Olgą nad scenariuszem, zaczęłam przyglądać się z dystansu rodzicom. Patrząc na nich jak na postaci w filmie, na „archetypy”, byłam w stanie ich lepiej zrozumieć, wybaczyć im, odciąć pępowinę – mówiła o „Stale Niestałej” na łamach Wysokich Obcasów.

Autorem zdjęć do filmu jest Tomasz Naumiuk („Nina”, „Amok”, „Obywatel Jones”). Za montaż odpowiadać będzie współpracownik Agnieszki Holland, dwukrotny laureat Czeskich Lwów Pavel Hrdlička, („Szarlatan”, „Pokot”). Film powstaje w koprodukcji polsko-czesko-niderlandzkiej. Głównym producentem „Stale niestałej” jest Apple Film Production, a partnerują mu czeski Moloko Film i holenderskie Topkapi Films.

Dzisiajszy dzień spędziłem w Psychiatryku w Kocborowie
Nasza muzealna karetka zagrała w filmie Stale Niestała (ang….

Opublikowany przez Pomorskie Okręgowe Muzeum PRL Czwartek, 8 kwietnia 2021

fot. Lena Góra w serialu „Król”/mat. prasowe Canal+

Leave a Reply