„Magnezja”. Nowy film twórcy głośnego „Disco Polo”

Pod koniec lipca w Nowej Suchej niedaleko Siedlec ruszyły zdjęcia do filmu „Magnezja” Maćka Bochniaka, autora głośnego „Disco Polo”. To osadzony w XX-leciu międzywojennym gangsterski kryminał w poetyce westernu, ze sporą dawką czarnego humoru i rewelacyjną obsadą.

Scenariusz filmu Maciek Bochniak napisał wspólnie z Mateuszem Kościukiewiczem, obok którego na ekranie w często zaskakujących aktorskich metamorfozach pojawią się m.in. Dawid Ogrodnik, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Borys Szyc, Małgorzata Gorol, Andrzej Chyra, Magdalena Boczarska, Bartosz Bielenia, Piotr Głowacki, Joachim Lamża, Helena Norowicz i rosyjski aktor Andriej Bagirow.

Pogranicze polsko-sowieckie, przełom lat 20. i 30. XX wieku. Po śmierci szefa gangu i głowy rodziny, władza nad przestępczym klanem Lewenfiszów przechodzi w ręce jego córki – Róży (Maja Ostaszewska). Razem ze swoimi siostrami kobieta kontynuuje szemrane interesy ojca i robi wszystko, by oprzeć się rosnącym w siłę sowieckim bandytom, którym przewodzi konserwatywny Lew (Andrzej Chyra). Tymczasem w cieniu rywalizacji dwóch potężnych rodzin, nierozłączni bracia – Albin (Mateusz Kościukiewicz) i Albert Hudini (Dawid Ogrodnik) – wcielają w życie swój przewrotny plan. Z pomocą uwodzicielskiej Heleny (Magdalena Boczarska) chcą okraść bank, w którym przechowywane są bogactwa Lewenfiszów. Wystarczy jednak kilka złych decyzji, zwykły pech i dwa trupy, by cała misterna intryga została zagrożona. A to zaledwie początek kłopotów, gdyż do miasteczka przybywa właśnie obdarzona genialnym zmysłem śledczym inspektor Stanisława Kochaj (Agata Kulesza). To co wydarzy się wkrótce będzie mieć krwawe i pełne czarnego humoru konsekwencje, które na zawsze wstrząsną pograniczem!

„Magnezja” to projekt, który zgromadził imponujący zestaw artystów po obu stronach kamery. Scenariusz filmu powstał w wyniku współpracy Maćka Bochniaka i Mateusza Kościukiewicza. Autorem zdjęć do filmu jest wielokrotnie nagradzany dokumentalista, Paweł Chorzępa, a za scenografię odpowiada Marek Warszewski, laureat nagród m.in. za „Najlepszego” i „Miasto 44”. Autorką kostiumów jest wielokrotnie nagradzana Orłem i na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Dorota Roqueplo („Miasto 44” „Hiszpanka”). Niezwykła charakteryzacja jest dziełem Waldemara Pokromskiego, który pracował przy polskich i międzynarodowych produkcjach takich jak „Katyń”, „Biała wstążka”, „Pachnidło” czy „Zimna wojna” oraz Agnieszki Hodowanej odpowiedzialnej za charakteryzację m.in. w „Człowieku z magicznym pudełkiem”, „Demonie” i „Miłości”. Montażystą filmu będzie stały współpracownik Małgorzaty Szumowskiej –  Jacek Drosio, zaś muzykę skomponuje laureat Oscara za „Marzyciela” Jan A.P. Kaczmarek.

Producentem „Magnezji” jest firma Aurum Film („Ostatnia Rodzina” i „Boże Ciało”). Koproducentami TVN S.A., ARTPARK, Studio Produkcyjne Orka, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Produkcję filmu wsparł Polski Instytut Sztuki Filmowej

Obraz Maćka Bochniaka na ekrany wprowadzi Kino Świat, zaś planowana data premiery to 2 października 2020 roku.

fot. Anna Włoch/Kino Świat 

Leave a Reply