Kuba Kijowski operatorem amerykańskiego dreszczowca

Pod Warszawą trwają zdjęcia do amerykańskiego dreszczowca s-f „Warning” w reżyserii Agaty Alexander. Za zdjęcia do filmu odpowiada polski operator Kuba Kijowski, dla którego będzie to debiut w produkcji anglojęzycznej.

Nominowany do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych Orły za zdjęcia do „Fugi” Agnieszki Smoczyńskiej, Kuba Kijowski jest absolwentem Wydziału Sztuki Operatorskiej i Realizacji Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi. Zawodowe szlify zdobywał pod okiem Jolanty Dylewskiej jako operator kamery na planie „W ciemności” Agnieszki Holland. W jego filmografii znajdziemy m.in. „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego i „Sekret” Przemysława Wojcieszka. W 2017 roku prestiżowy American Cinematographer umieścił go na liście „wschodzących gwiazd sztuki operatorskiej”.

„Warning” to przyrównywana do „Czarnego lustra” wielowątkowa opowieść o kryzysie ludzkości osadzona w niedalekiej przyszłości. Film będzie debiutem reżyserskim mającej polskie korzenie montażystki Agaty Alexander. Scenariusz wraz z reżyserską napisali Rob Michaelson i Jason Kaye. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Alice Eve, Alex Pettyfer, Charlotte Le Bon, James D’Arcy, Laura Harrier i Mena Massoud. Amerykański portal CBR.com wymienił „Warning” wśród 20 najbardziej oczekiwanych tytułów s-f roku 2019.

Za polską część produkcji odpowiada Stanisław Dziedzic (Film Produkcja), dla którego to już kolejna międzynarodowa koprodukcja po niedawnym „Mr Jones” Agnieszki Holland.  W pionie realizatorskim znaleźli się m.in. Jagna Dobesz – scenografia i Katarzyna Lewińska – kostiumy.

Fot. Kuba Kijowski z nominacją do Orłów 2019/materiały prasowe, East News

Leave a Reply