Powstanie filmowa biografia Ignacego Paderewskiego

Ruszają prace nad filmem poświęconym życiu i twórczości Ignacego Paderewskiego. Scenarzystą i reżyserem jest Witold Orzechowski, a premierę zaplanowano na listopad 2020.

Ignacy Paderewski to bez wątpienia jedna z najbarwniejszych postaci na kartach XX-wiecznej historii Polski. Ten wybitny polski pianista i kompozytor był gorącym orędownikiem odzyskania niepodległości. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent USA Woodrow Wilson umieścił w ultimatum, uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone Traktatu Wersalskiego, 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na suwerenność Polski.

Jak donosi dziennik „Rzeczpospolita”, którego Paderewski był fundatorem, film zwieńczy scena podpisania Traktatu Pokojowego w Wersalu w 1919 roku, który Paderewski asygnował jako premier i minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej. Obok działalności politycznej obraz przybliży widzom także życie prywatne wybitnego pianisty.

– Był barwnym bohaterem epoki fin-de-siecle. Związki i romanse z baronówną Heleną Rosen, piękną księżną Rachel de Brancovan i rosyjską księżniczką Anette Jessipową sprawią, że odtąd nie będziemy mogli spoglądać na Paderewskiego tylko jako na postać pomnikową ze spiżu – informują producenci filmu.

Konsultantami historycznymi filmu są profesor Jan Żaryn i profesor Zbigniew Lewicki – amerykanista. Konsultantem muzycznym będzie profesor Karol Radziwonowicz. Produkcja filmowa przygotowywana jest  w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Witold Orzechowski („Kobiety bez wstydu”). „Paderewskiego” pod szyldem Film Point Group wyprodukuje Andrzej Serdiukow („Pornografia”, „Rewers”, „Gwiazdy”).

Premierę filmu zaplanowano na listopad 2020.

 

Leave a Reply