„1983” – Netflix ujawnia szczegóły pierwszego polskiego serialu

Netflix ogłosił oficjalny tytuł swojego pierwszego polskiego serialu oryginalnego – „1983„. Reżyserkami ośmioodcinkowego sezonu są Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska. Światowa premiera „1983” jeszcze w tym roku na platformie Netflix.

Straszliwy atak terrorystyczny z 1983 roku pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa w najlepsze. Student prawa z ideałami (Maciej Musiał) i skompromitowany oficer śledczy (Robert Więckiewicz) odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce.

Teraz, w 2003 roku, po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek nie tylko radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie jej obywateli, ale odmieni losy całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

W znakomitej polskiej obsadzie znaleźli się także Michalina Olszańska, Andrzej Chyra, Zofia Wichłacz, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Wojciech Kalarus, Edyta Olszówka, Agnieszka Żulewska, a także Agnieszka Glinska, Julian Świeżewski, Katarzyna Skarżanka, Helena Sujecka Krystian Pesta.

Pomysłodawcą, twórcą i autorem scenariusza serialu jest Joshua Long.  Autorami zdjęć są Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak. Za scenografię odpowiada Anna Anosowicz, za kostiumy Katarzyna Lewińska, a za charakteryzację Ewa Kowalewska. Muzykę do serialu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Zdjęcia do „1983” kręcone są w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie oraz na Śląsku.

Mamy w Polsce znakomitych aktorów, reżyserów, operatorów, scenografów, kostiumografów, kompozytorów i bardzo utalentowane ekipy filmowe. Jestem przekonana, że wzbogacimy kolekcję oryginalnych seriali Netflix o niezwykle wartościowy tytuł – mówi Agnieszka Holland.

 Nasza historia ma wiele złożonych warstw: można w niej znaleźć przygodę, kryminał i thriller szpiegowski z fascynującymi bohaterami, którzy sprawią, że widzowie nie będą chcieli oderwać wzroku od ekranu – tak jak w każdym wspaniałym serialu od Netflix – dodaje producent serii Frank Marshall.

Niezmiernie cieszymy się, że możemy pokazać tę alternatywną wersję historii w porywającym thrillerze, i to z tak niesamowitą polską obsadą. Kontynuujemy owocną współpracę z nominowaną do Oscara Agnieszką Holland i jej wspaniałym zespołem – mówi Erik Barmack, wiceprezes firmy Netflix ds. międzynarodowych treści oryginalnych – Jestem przekonany, że 1983 spodoba się nie tylko do polskim widzom, ale i widowni Netflix na całym świecie.

Za produkcję odpowiadają firmy The Kennedy/Marshall Company i The House Media Company. Producentami wykonawczymi serialu są Frank Marshall („Jurassic World”, „Jason Bourne”) i Robert Zotnowski („House of Cards”) ze studia produkcyjnego The Kennedy/Marshall Company, a także polski producent Andrzej Besztak z House Media Company oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland.

Premierę serii „1983” zaplanowano na drugą połowę br.

fot. Robert Więckiewicz w filmie „Wymyk”/materiały prasowe

Leave a Reply