Gwiazdy BBC i Netflixa w obsadzie filmu Agnieszki Holland

James Norton i Vanessa Kirby zagrają główne role w historycznym dramacie Agnieszki HollandGareth Jones” opowiadającym o walijskim dziennikarzu, który opisał czasy tzw. Wielkiego Głodu, podczas których w wyniku stalinowskiej polityki śmierć poniosło około 7 mln ludności Ukrainy i Kaukazu.

Ukazujące straszą prawdę na temat wydarzeń z lat 30. XX wieku teksty Garetha Jonesa nie tylko uświadomiły Zachodowi, co dzieje się na Ukrainie, ale były też źródłem inspiracji dla George’a Orwella do napisania „Folwarku zwierzęcego”. Nagłaśniając dramat ukraińskiej ludności Jones podpisał jednak na siebie wyrok śmierci. Tuż przed 30. urodzinami został zamordowany podczas podróży po Azji.

Pierwszy klaps filmu padnie już 26 lutego na Ukrainie. W tytułową postać Garetha Jonesa wcieli się brytyjski aktor James Norton, znany m.in. serialu ITV „Grandchester” oraz zrealizowanej przez BBC ekranizacji „Wojny i pokoju”, zaś znana z roli księżnej Małgorzaty w serialu Netflixa „The Crown” Vanessa Kirby zagra, również podróżującą po komunistycznej Rosji, reporterkę New York Timesa Adę Brooks.

Autorką scenariusza filmu „Gareth Jones” jest amerykańska dziennikarka Andrea Serdaru-Barbul, której teksty ukazują się m.in. w „Huffington Post”. Za zdjęcia odpowiadać będzie Tomasz Naumiuk („Amok”, „Być jak Kazimierz Deyna”). Scenografią zajmuje się Grzegorz Piątkowski („Miasto 44”, „Misja Afganistan”), a kostiumami Aleksandra Staszko („Ida”, „Demon”, „Imagine”). Muzykę do filmu skomponuje Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

„Gareth Jones” to koprodukcja polsko-brytyjsko-ukraińska. Wśród polskich producentów znaleźli się: Film Produkcja, Stanisław Dziedzic i Klaudia Śmieja.  Film współfinansowany jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Brytyjskim koproducentem filmu jest firma Angus Lamont z Crab Apple Films, ukraińskim Egor Olesov z firmy Film UA.

Film realizowany będzie na terenie Ukrainy, Polski i Szkocji, zdjęcia potrwają do czerwca br. Światowa premiera zaplanowana jest na 2019 rok.

Fot. James Noron w serialu „Grandchester”/materiały prasowe

 

Leave a Reply