Jan Jakub Kolski o żołnierzach wyklętych

Jan Jakub Kolski rozpoczął zdjęcia do filmu „Ułaskawienie„. Kanwą scenariusza jest rodzinna historia reżysera, którego wuj po wojnie walczył w szeregach tzw. żołnierzy wyklętych. Podczas prac nad scenariuszem Kolski spędził rok w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej, czytając dokumenty i zeznania żołnierzy wuja, który był dowódcą oddziału w Konspiracyjnym Wojsku Polskim.

„Ułaskawienie” to opowieść o małżeństwie, które przemierza Polskę z trumną, w której znajduje się ciało ich 26-letniego syna. Para pragnie pochować dziecko w spokojnej ziemi, ponieważ w tej „niespokojnej”, w Popielawach, trzykrotnie rozkopywano jego grób, by sprawdzić czy na pewno nie żyje. Pierwowzorem zmarłego jest Wacław Szewczyk, wuj Kolskiego, zabity przez Stefana Zająca, konfidenta Urzędu Bezpieczeństwa. Zaś jego rodzice to dziadkowie reżysera Anna i Jakub Szewczykowie.

Historię rozgrywającą się w latach 1946-74 poznamy z ust 17-letniego Janka, wnuka głównych bohaterów. Jedną z głównych ról w filmie reżyser powierzył swojej byłej żonie Grażynie Błęckiej-Kolskiej. Obok niej na ekranie pojawią się Jan Jankowski oraz Michał Kaleta.

Zdjęcia do filmu, za które odpowiada Julian Kernbach, realizowane były na Podkarpaciu, Dolnym Śląsku, w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego oraz w Czechach.

Producentem obrazu jest Centrala Film. „Ułaskawienie” otrzymało dofinansowanie PISF w kwocie 2,5 mln, a także wsparcie ze strony Podkarpackiego Funduszu Filmowego, Łódzkiego Funduszu Filmowego oraz, jako koprodukcja mniejszościowa, ze strony Czeskiego Funduszu Filmowego.

Premierę „Ułaskawienia” zaplanowano na jesień 2018.

fot. Centrala Film

Leave a Reply