Twórca „Idy” przeniesie na ekran powieść Emmanuela Carrere’a

Nagrodzony Oscarem za „Idę” Paweł Pawlikowski przygotowuje się do realizacji kolejnego filmu. Tym razem będzie to ekranizacja głośnej ksiązki “Limonow” francuskiego pisarza Emmanuela Carrere’a opowiadającej o rosyjskim poecie i dysydencie Eduardzie Limonowie.

Limonow był rzezimieszkiem na Ukrainie,  idolem sowieckiego undergroundu, kloszardem, a potem służącym miliardera na Manhattanie, był modnym pisarzem w Paryżu i żołnierzem, zagubionym gdzieś na Bałkanach. A teraz, w tym kolosalnym, postkomunistycznym burdelu – jest starym, charyzmatycznym wodzem partii młodych desperados. On sam widzi w sobie herosa, choć można uznawać go za skurwiela. I tu na razie kończę swój osąd. Ale pomyślałem, że jego epickie i niebezpieczne życie o czymś opowiada. Nie tylko o nim, o Limonowie, nie tylko o Rosji, lecz o historii nas wszystkich, od zakończenia drugiej wojny światowej – czytamy na łamach, wydanej w Polsce przez Wydawnictwo Literackie, bestsellerowej powieści Carrere’a.

„Limonow” rozpoczyna się podczas II wojny światowej, by poprzez epokę Stalina, czasy zimnej wojny, pieriestrojki, krwawego konfliktu na Bałkanach zatrzymać się na latach najnowszych, pozostawiając czytelnika jeszcze oszołomionego faktem, że życie po raz kolejny prześcignęło fikcję – pisze wydawca.

Zdjęcia do filmu w reżyserii Pawła Pawlikowskiego zaplanowane zostały na 2018 rok.

 

Leave a Reply