Adrien Brody i Joan Allen w opowieści o warszawskim getcie

Wyróżniony Oscarem za tytułową rolę w „Pianiście” Romana Polańskiego Adrien Brody oraz trzykrotnie nominowana do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Joan Allen dołączyli do obsady fabularyzowanego dokumentu „Who Will Write Our History?” opowiadającego historię uratowania archiwum warszawskiego getta.

Reżyserowany przez  Robertę Grossman film przybliży postać żydowskiego historyka Emanuela Ringelbluma, który podczas okupacji zorganizował w warszawskim getcie konspiracyjną grupę intelektualistów Oneg Szabat. Zajmowała się ona m.in. archiwizowaniem życia getta gromadząc m.in. oficjalne pisma, obwieszczenia, plakaty, gazety, programy teatralne, ale też odręczne zapiski, pamiętniki, rysunki i inne świadectwa życia w getcie. Choć Ringelblum i jego towarzysze zginęli, zgromadzone przez nich i przechowywane w piwnicach kamienic przy Nowolipkach skrzynki z dokumentami przetrwały wojnę i trafiły do Żydowskiego Instytutu Historycznego. W sumie Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego składa się z 30 tys. kart i stanowi bezcenne źródło wiedzy o Holocauście.

Who Will Write Our History?” ma mieć formę fabularyzowanego dokumentu, którego główną narratorką będzie Joan Allen. Z kolei Adrien Brody odpowiadał będzie za pojawiające się z offu komentarze Emanuela Ringelbluma. W warstwie fabularnej opowieści w postać tę wcielił się Piotr Głowacki, jego żonę gra Karolina Gruszka, a pracującą dla Oneg Szabat Rachelę Auerbach – Jowita Budnik.

Główne zdjęcia do filmu kręcono w maju ubiegłego roku w Łodzi, a odpowiadała za nie brytyjska operator Dyanna Taylor, pięciokrotna laureatka amerykańskich Emmy Awards. Scenografię zaprojektował Marek Warszewski („Miasto 44”, „Najlepszy”), a kostiumy – Aleksandra Staszko („Ida”, „Demon”). Film jest obecnie na etapie postprodukcji, a jego premierę zaplanowano na styczeń 2018.

Za produkcję ze strony polskiej odpowiadał Match&Spark. Główną producentką obrazu jest Nancy Spielberg, młodsza siostra reżysera „Listy Schindlera”.

Leave a Reply