„Wyspa Pożeracza Dusz” od twórców „Córek dancingu”

Agnieszka Smoczyńska zrealizowała krótkometrażowy horror „Wyspa Pożeracza Dusz”. Nowy projekt twórczyni „Córek dancingu” to część nowozelandzko-amerykańskiego nowelowego obrazu „The Field Guide to Evil”.

„The Field Guide to Evil” składa się z ośmiu nowel realizowanych przez różnych reżyserów. Tematem przewodnim są lokalne legendy, a hasłem promocyjnym Some stories just won’t stay dead – niektóre legendy po prostu nie chcą umrzeć. Nowozelandzko-amerykański duet producencki Ant Timpson i Tim League zaprosił do współpracy Agnieszkę Smoczyńską będąc pod wrażeniem, prezentowanych na Sundance „Córek dancingu”. W projekcie biorą także udział: Veronika Franz i Severin Fiala z Austrii, Brytyjczyk Peter Strickland, Katrin Gebbe z Niemiec, Yannis Veslemes z Grecji, Ashim Ahluwalia z Indii, Can Evrenol z Turcji i Calvin Reeder z USA.

Każdy z reżyserów otrzymał dowolną rękę w wyborze tematu na 10-minutową etiudę. Agnieszka Smoczyńska wraz ze scenarzystą „Córek Dancingu” Robertem Bolesto zdecydowali się sięgnąć po mało znane legendy z Mazur, rodzinnych stron Bolesto. Scenariusz „Wyspy Pożeracza Dusz” nie jest rozwinięciem jednej legendy, lecz kompiluje różne baśniowe wątki, a jego akcja dzieje się w Prusach Wschodnich w połowie XIX wieku.

Główną rolę w „Wyspie Pożeracza Dusz” reżyserka powierzyła Andrzejowi Konopce. Zdjęcia do filmu powstawały w wąwozach lessowych w okolicach Kazimierza nad Wisłą oraz w Twierdzy Modlin. Za nastrój grozy odpowiadali scenografka Jagna Dobesz, autorka kostiumów Katarzyna Lewińska i charakteryzatorka Olga Nejbauer. Zdjęcia do filmu to efekt pracy Kuby Kijowskiego. Natomiast muzyka jest dziełem Zuzanny Wrońskiej i Marcina Lenarczyka.

Premiera „The Field Guide to Evil” zaplanowana została na przełom 2017 i 2018 roku. Film ma zapewnioną dystrybucję na rynku amerykańskim.

Leave a Reply