Wojna oczami Joanny Papuzińskiej. Zwiastun animacji „Asiunia i jej tato szczęściarz”

Trwają prace nad krótkometrażową animacją „Asiunia i jej tato szczęściarz”. To prawdziwa historia rodzinna Joanny Papuzińskiej, ukochanej przez dzieci autorki bajek i wierszy. Twórcy zaprezentowali właśnie pierwszy zwiastun filmu.

„Asiunia i jej tato szczęściarz” to historia małej dziewczynki, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy zniknęła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne.

Realizowany w łagodnej, pozbawionej okrucieństwa, ale pięknej wizualnie tonacji, film poruszać będzie tematykę tożsamości, dziedzictwa historycznego, wagi rodzinnych więzi.

„Ktoś może zapytać czy w ogóle powinno się opowiadać taką historię, a jeśli tak to w jaki sposób? Wojny zawsze należą do dorosłych, ale nigdy nie omijają dzieci. Postanowiłam nie traktować tego tematu jak tabu i spróbować o nim mówić, ale w umiejętny sposób” – mówi Ewelina Gordziejuk, pomysłodawczyni filmu i producentka ze studia EGoFILM.

Reżyserem – „Asiuni…” jest polsko-węgierski, wielokrotnie nagradzany artysta, Tamás Ducki. Głosu narratorce użyczy Danuta Stenka, natomiast animacja powstaje na postawie charakterystycznych, oryginalnych ilustracji Macieja Szymanowicza. Autorem scenariusza (adaptacja dwóch książek Joanny Papuzińskiej) jest krytyk filmowy i teatralny, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi – Łukasz Maciejewski, niezmiernie ważną w tym projekcie muzykę skomponuje Michał Jacaszek, autor eksperymentalnej muzyki elektroakustycznej, autorem dźwięku będzie natomiast Radosław Ochnio, tegoroczny laureat Europejskiej Nagrody Filmowej.

„Pokazywanie małych, prywatnych historii jest niezwykle ważne z perspektywy nowej generacji, aby utrzymać pamięć i wiedzę na temat powstania i wojny, które stanowią wciąż podwaliny naszej narodowej tożsamości” – dodaje reżyser, Tamás Ducki.

„Historia Asiuni jest wzruszającą literaturą faktu” – konkluduje Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – „Język jest prosty i zrozumiały dla kilkulatka. Muzeum Powstania Warszawskiego od wielu lat prowadzi projekty edukacyjne, które mają pomóc dzieciom w zrozumieniu czym jest wojna, jednak bez straszenia czy przedstawiania okrucieństw”.

Zakończenie prac nad produkcją zaplanowane jest na listopad 2018 roku. Więcej informacji na stronie filmu: www.asiunia.com.pl

Leave a Reply