Michalina Olszańska kochanką cara Mikołaja II

Do sieci trafił właśnie zwiastun rosyjskiego obrazu „Matylda” w reżyserii Aleksieja Uczitiela. W tytułową postać – polską tancerkę Matyldę Krzesińską, kochankę cara Mikołaja II wcieliła się Michalina Olszańska.

Urodzona w Petersburgu Matylda była córką polskiego tancerza Feliksa Adama Krzesińskiego. Występująca na scenie Teatru Maryjskiego 17-letnia baletnica zwróciła uwagę, szykowanego już wówczas na następcę tronu, przyszłego cara Mikołaja II.  Matylda romansowała także z dwoma innymi przedstawicielami dynastii Romanowów – wielkimi książętami Sergiuszem Michajłowiczem i Andrzejem Władimirowiczem. Owocem tego ostatniego romansu był syn – późniejszy książę Władimir Romanowski-Krasiński.

Uznawana jest za jedną z największych postaci baletu czasów carskiej Rosji. Jako druga w historii otrzymała tytuł Primaballerina assoluta Teatru Maryjskiego w Petersburgu (1895–1917). Po wybuchu rewolucji październikowej wyemigrowała do Francji, gdzie w Paryżu otworzyła własne studio baletowe. Na scenie występowała do 1936 roku.

Matylda” to pierwsza tej rangi międzynarodowa produkcja z udziałem Michaliny Olszańskiej dostrzeżonej dzięki kreacjom w „Córkach Dancingu” oraz polsko-czeskiemu dramatowi „Ja, Olga Hepnarova”.

„Matylda” wejdzie na ekrany kin w październiku br.

Leave a Reply