Jakub Gierszał w roli genialnego polskiego matematyka

Jakub Gierszał wcieli się w rolę Stanisława Ulama – genialnego polskiego matematyka, który brał udział w pracach nad powstaniem bomby wodorowej. Polsko-niemiecko-kanadyjską produkcję „Przygody matematyka” wyreżyseruje niemiecki reżyser i scenarzysta Thor Klein.

Nagrodzony tytułem European Shooting Star 2012 i wyróżniony przez magazyn Variety Gierszał ma na swoim koncie role w takich filmach jak „Sala samobójców” czy „Córki dancingu”. W konkursie trwającego właśnie 67. Berlinale znajduje się także najnowszy film z jego udziałem: Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland.

– Cieszymy się, że będziemy współpracować z Jakubem, który ma już uznaną europejską markę – mówi Lena Vurma, niemiecka producentka filmu – Znam filmu z jego udziałem i wierzę, że Stanisław Ulam będzie w jego wykonaniu bohaterem pełnym emocji i prawdy – dodaje. W tej chwili trwają castingi do roli młodszego z braci Ulamów – Adama. Za reżyserię polskiej obsady odpowiadają Ewa Hornich i Małgorzata Lipmann.

Scenariusz filmu „Przygody matematyka” oparty jest o autobiografię Ulama o tym samym tytule. Film produkują wspólnie Lena Vurma (Dragonfly Films, Niemcy) oraz Joanna Szymańska i Dawid Janicki (Shipsboy, Polska). Do grona producentów dołączyła także doświadczona producentka z Kanady – Mary Young Leckie (Solo Productions, Kanada). Rozwój projektu wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego. Zakończenie prac developmentowych zaplanowane jest na sierpień bieżącego roku.

Stanisław Ulam to polski matematyk należący do środowiska słynnej „lwowskiej szkoły matematycznej”, uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama. W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.

fot. Shipsboy/Dragonfly Films

Leave a Reply