Kto zagra jednego z najsłynniejszych polskich matematyków?

W Warszawie trwa casting na obsadę głównej roli w filmie „Przygody matematyka”. Twórcy polsko–niemieckiej koprodukcji szukają aktora, który wcieli się w postać wybitnego polskiego matematyka – Stanisława Ulama, współtwórcę bomby wodorowej.

– Od początku zakładałem, że rolę główną musi zagrać Polak – mówi Thorsten Klein, reżyser i autor scenariusza. – Polscy aktorzy są niezwykle utalentowani, bardzo dobrze mówią po angielsku i coraz częściej pracują za granicą. Jestem przekonany, że znajdziemy wśród nich naszego Stana – dodaje.

Za reżyserię polskiej obsady odpowiadają Ewa Hornich i Małgorzata Lipmann. – Thor widział wiele polskich filmów i miał bardzo dobre rozeznanie, kto odpowiada jego wizji głównej postaci. Naszą rolą było wskazać mu polskich aktorów, którzy niekoniecznie grają na co dzień wiodące role, ale mają w sobie charyzmę i wdzięk głównego bohatera – zdradza Hornich. Obsada głównej roli jest kluczowa, gdyż postać Stanisława Ulama pojawia się w każdej scenie filmu, a aktor grający Stana musi nie tylko przekonująco mówić o matematyce, lecz także zbudować głęboki dramat tego człowieka – dodaje Lipmann. To prawdziwe aktorskie wyzwanie.

Stanisław Ulam to polski matematyk należący do środowiska słynnej „lwowskiej szkoły matematycznej”, uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama. W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.

Scenariusz filmu „Przygody matematyka” oparty jest o autobiografię Ulama o tym samym tytule. Nad kostiumami do filmu pracuje Agnieszka Baranowska. Film produkują wspólnie Lena Vurma (Dragonfly Films, Niemcy) oraz Joanna Szymańska i Dawid Janicki (Shipsboy, Polska) Rozwój projektu wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego. Zakończenie prac developmentowych zaplanowane jest na sierpień bieżącego roku.

Zdjęcie Stanisława Ulama © American Philosophical Society 

Leave a Reply