Zdjęcia do „Wołynia” zakończone

Przez ostatnie kilka tygodni trwała realizacja „dokrętek” do filmu „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego. Właśnie ogłoszono oficjalne zakończenie zdjęć.

Według zapowiedzi twórców „Wołyń” ma być wielką epicką epopeją o losach Polaków kresowych w czasach II wojny światowej przedstawiającą wydarzenia określane mianem ludobójstwa na Kresach, które objęły w głównej mierze tereny województw: lwowskiego, wołyńskiego tarnopolskiego, stanisławowskiego, poleskiego oraz lubelskiego. Akcja filmu obejmuje okres od wiosny 1939 roku do lata 1945 roku, a główna jej część toczy się w wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, w południowo-zachodniej części województwa wołyńskiego.

Główne zdjęcia do filmu realizowane były w 2015 roku i zakończyły się jesienią. Mimo maksymalnego dofinansowania z PISF (6 mln zł) producentom zabrakło jednak środków na nakręcenie kilku znaczących dla przebiegu fabuły scen. Dlatego też wiosną br. rozpoczęto zbiórkę publiczną na ich realizację. Z potrzebnej kwoty 2,5 mln złotych udało się zebrać 600 tys. złotych. W ostatnich dniach maja wsparcie „Wołynia” kwotą 1 mln zł ogłosiła Telewizja Polska.

Kinową premierę filmu zaplanowano na 7 października 2016.

Fot. Film It

Leave a Reply