„Fale” Grzegorza Zaricznego w Konkursie Głównym w Karlowych Warach

Pełnometrażowy debiut fabularny Grzegorza Zaricznego „Fale” znalazł się w Konkursie Głównym 51. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach (1-9 lipca). Film będzie miał tam swoją światową premierę i będzie jedyną polską produkcją rywalizującą o prestiżowy Kryształowy Glob.

„Fale” to historia Ani i Kasi – dwóch energicznych i sympatycznych siedemnastolatek. Muszą radzić sobie same bo nie mogą liczyć na swoich rodziców. Dziewczyny mieszkają w Nowej Hucie, gdzie odbywają praktyki w małym zakładzie fryzjerskim. Chcą zostać zawodowymi fryzjerkami. Ania i Kasia coraz bardziej zbliżają się do siebie, rodzi się między nimi głęboką więź. Któregoś dnia spokój Ani zaburza pojawienie się mamy, której nie widziała od dawna. W filmie zobaczymy Katarzynę Kopeć i Annę Kąsek, których życie stało się inspiracją do powstania scenariusza. Dziewczynom na planie towarzyszyli zawodowi aktorzy, m.in. Beata Schimscheiner, Artur Krajewski oraz Edyta Torhan.

Autorką zdjęć do filmu jest Weronika Bilska od dawna współpracująca zarówno ze Studiem Munka, jak i z Grzegorzem Zaricznym. Razem pracowali między innymi przy dokumencie „Gwizdek”, który otrzymał Grand Prix na festiwalu Sundance w 2013 roku. Za scenografię odpowiedzialny jest Grzegorz Piątkowski, za kostiumy Julia Jarża, z kolei za charakteryzację Beata Rółkowska. Kierownikiem produkcji jest Sylwia Rajdaszka.

– Wiem, że jestem na początku drogi, że muszę się jeszcze wiele nauczyć. Ale gdy nagle dowiadujesz się, że tak duży festiwal przyjmuje do konkursu twój pierwszy pełnometrażowy film, to w sercu pojawia się uczucie ogromnego wsparcia, że dalej warto iść tą drogą filmową, którą wybrałem prawie 15 lat temu – mówi o kwalifikacji do konkursu reżyser, Grzegorz Zariczny.

Grzegorz Zariczny jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Na swoim koncie ma nagradzane krótkometrażowe filmy fabularne: „Marysina Polana” (2008) oraz „Nasza zima zła” (2010). Obsypany nagrodami dokument „Gwizdek” (2012), zrealizowany w ramach programu „Pierwszy Dokument” Studia Munka-SFP, przyniósł reżyserowi m.in. Grand Prix dla filmu krótkometrażowego na Sundance Film Festival w 2013 roku.

Kinową premierę „Fal” zaplanowano na jesień 2016 roku.

Fot. wavesthemovie.com

Leave a Reply