Amerykanie nakręcą film o archiwum warszawskiego getta

Piotr Głowacki, Karolina Gruszka i Jowita Budnik zagrają główne role w polsko-amerykańskiej produkcji opowiadającej o Podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego. Obraz produkuje Nancy Spielberg, młodsza siostra reżysera „Listy Schindlera”.

Film będzie fabularyzowanym dokumentem i opowie historię żydowskiego historyka Emanuela Ringelbluma, który podczas okupacji zorganizował w warszawskim getcie konspiracyjną grupę intelektualistów Oneg Szabat. Zajmowała się ona m.in. archiwizowaniem życia getta gromadząc m.in. oficjalne pisma, obwieszczenia, plakaty, gazety, programy teatralne, ale też odręczne zapiski, pamiętniki, rysunki i inne świadectwa życia w getcie. Choć Ringelblum i jego towarzysze zginęli, zgromadzone przez nich i przechowywane w piwnicach kamienic przy Nowolipkach skrzynki z dokumentami przetrwały wojnę i trafiły do Żydowskiego Instytutu Historycznego. W sumie Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego składa się z 30 tys. kart i stanowi bezcenne źródło wiedzy o Holocauście.

Podstawą scenariusza obrazu „Who Will Write Our History?” , który wyreżyseruje Roberta Grossman, była książka amerykańskiego historyka Samuela D. Kassowa. W Ringelbluma wcieli się Piotr Głowacki, jego żonę zagra Karolina Gruszka, a pracującą dla Oneg Szabat Rachelę Auerbach – Jowita Budnik.

Autorką zdjęć do filmu będzie brytyjska operator Dyanna Taylor, pięciokrotna laureatka amerykańskich Emmy Awards. Scenografię zaprojektował Marek Warszewski („Miasto 44”, „Karbala”), a kostiumy – Aleksandra Staszko („Ida”, „Demon”). Za produkcję ze strony polskiej odpowiada Match&Spark.  Początek zdjęć zaplanowano na 5 maja w Łodzi, która po raz kolejny odgrywać będzie rolę warszawskiego getta. Okres zdjęciowy potrwa trzy tygodnie. Ekipa planuje także kilka dni w Warszawie – w Żydowskim Instytucie Historycznym oraz na Nowolipkach, w miejscu odnalezienia Archiwum Ringelbluma. Co ciekawe, będzie to pierwszy od czasu II wojny światowej film kręcony w Polsce w języku jidysz.

Leave a Reply