Tomasz Kot mierzy się z wojenną traumą

W Łodzi trwają zdjęcia do „Bikini Blue” Jarosława Marszewskiego – opowieści o trudnych losach powojennych imigrantów z armii generała Andersa. Główne role w filmie grają Tomasz Kot oraz debiutująca na dużym ekranie Brytyjka Lianne Harvey.

„Bikini Blue” to dramat historyczny, którego akcja rozgrywa się w Wielkiej Brytanii w roku 1953. 30-letnia angielska położna Dora (Lianne Harvey) wyszła za mąż za polskiego imigranta, Eryka Szumskiego, byłego oficera Wojska Polskiego (Tomasz Kot). Wspólnie wychowują dziecko, jednak Eryk nie radzi sobie z otaczającą go rzeczywistością. Po nieudanej próbie samobójczej trafia do Mabledon Park – szpitala psychiatrycznego przeznaczonego dla byłych polskich żołnierzy dotkniętych wojenną traumą. Choroba Eryka wynikająca z prześladującej go i zatajonej przed żoną przeszłości nie tylko staje się barierą dla dalszej przyszłości małżeństwa, ale i zagrożeniem dla życia Eryka. Dora postanawia dociec, w czym tkwi tajemnica choroby męża…

Film reżyseruje Jarosław Marszewski, dla którego jest to powrót do fabuły po 15 latach od bardzo dobrze przyjętego debiutu „Jutro będzie niebo”.  Producentem filmu jest Studio Zebra i Juliusz Machulski. W obsadzie obrazu, który w całości realizowany jest w języku angielskim, znaleźli się także Ruby Bentall, Lee Ross, Tilly Gaunt oraz Lech Mackiewicz.

Zdjęcia do „Bikini Blue” realizowane są w Łodzi, której XIX-wieczna dzielnica Książęcy Młyn odgrywa rolę przedmieść brytyjskiego Blackpool. Część zdjęć zrealizowano także w łódzkim szpitalu Sterlinga. Twórcy planują także dni zdjęciowe w Warszawie oraz w Wielkiej Brytanii.

Jak twierdzą twórcy „Bikini Blue” to opowiedzieć o „ukradzionym” i odzyskanym losie, o przekleństwie podwójnego życia i próbie scalenia go z pomocą bliskiej osoby.

Budżet filmu wynosi ok. 4,5 mln złotych. Produkcję kwotą 2,2 mln dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Fot. kadr z filmu „Żyć nie umierać”, Jacek Piotrowski/Kino Świat

Leave a Reply