„Droga do mistrzostwa” – Bartek Konopka kręci film dla BMW

Kora, Agnieszka Holland, Rafał Olbiński, Tomasz Stańko i Janusz Gajos – po raz pierwszy razem, na wielkim ekranie. Tych pięć wyjątkowych osobowości artystycznych spotkało się na planie filmu „Droga do mistrzostwa”, którego pomysłodawcą i mecenasem jest marka BMW. Reżyserią filmu zajął się nominowany do Oscara Bartosz Konopka.

BMW zaprosiło do współpracy artystów, których ceni i podziwia. Mistrzowie reprezentują różne dziedziny sztuki: film, muzykę oraz sztuki wizualne. „Droga do mistrzostwa” jest próbą odpowiedzi na pytania: na czym polega fenomen wielkich postaci?, co łączy mistrzów?, czy wspólnym mianownikiem jest nieustająca chęć rozwoju i dążenie do samodoskonalenia?, czy to oni wytyczają cele innym?

Tworząc scenariusz „Drogi do mistrzostwa” Bartosz Konopka inspirował się koncepcją słynnego intelektualisty Josepha Campbella. Campbell przez lata analizował mity i wyodrębnił łączącą je cechę wspólną – bohatera. Na podstawie swoich badań stworzył koncepcję podróży bohatera, która stała się fundamentem konstrukcji scenariusza i pretekstem do poszukiwań charakterystycznych cech łączących filmowych mistrzów.

Badając tysiące mitów z całego świata Campbell zauważył, że wszędzie opowiadamy sobie podobne historie. Bohater żyje w zwyczajnym świecie, aż do dnia kiedy zostanie wezwany do przygody. Wówczas staje w obliczu zadań, prób, szuka sprzymierzeńców. Musi pokonać kolejne przeciwności, przekroczyć swoje ograniczenia, znaleźć siłę do ostatecznej konfrontacji.  By w końcu dojść do mądrości – samowiedzy.  Podróż bohatera dzieli się na te same etapy, bez względu na kulturę. Ponieważ każdy z zaproszonych do współpracy artystów osiągną ł już pewnego rodzaju mistrzostwo , postanowiłem podzielić ich drogę na części i w ten sposób przyjrzeć się jej z bliska. Kora opowiada o wyjściu z ciemności, Holland  o wyzwaniach, Olbiński o sprzymierzeńcach, Stańko o konfrontacjach , Gajos o intuicji. Ich rozdziały składają się na jedną wspólną, fascynującą, drogę mistrza – mówi Konopka.

Pięć filmowych opowieści tworzy pewną uniwersalną całość. Nieoczywiste potraktowanie tematu wymusiło zastosowanie równie oryginalnej formy filmowej: reżyser wraz z operatorem Jackiem Podgórskim zdecydowali się na pracę na styku dokumentu i fabuły, a prawdziwe historie opowiedziane są w bajkowej i poetyckiej konwencji, w której zawiera się intrygująca symbolika.

poster_bmw_droga_do_mistrzostwa_final

Premiera filmu „Droga do mistrzostwa” odbędzie się 5 kwietnia 2016 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Artystyczny efekt tej wyjątkowej współpracy widzowie będą mogli zobaczyć na pokazie specjalnym w kinach sieci Cinema City w niedzielę 24 kwietnia, a także na telewizyjnym kanale Discovery Channel.

W ramach projektu wydany zostanie także limitowany album z niepowtarzalnymi zdjęciami autorstwa Jacka Poremby i wybranymi wypowiedziami bohaterów filmu.

Projekt „Droga do mistrzostwa” powstaje w ramach strategii BMW Drives Culture.

Leave a Reply