Nowe zdjęcia z filmu „Ostatnia rodzina”

W 87 rocznicę urodzin Zdzisława Beksińskiego dystrybutor poświęconego mu filmu „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego zaprezentował nowe zdjęcia wcielającego się weń Andrzeja Seweryna.

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich artystów współczesnych Zdzisław Beksiński urodził się 24 lutego 1929 w Sanoku. Gdyby żył, miałby dziś 87 lat.

– Gdy przeczytałem scenariusz, odetchnąłem z ulgą. Wreszcie gram kogoś, kto nie będzie krzyczał, a ponieważ przychodzi mi to łatwo, bardzo cieszę się, że będę miał tę poważną trudność przed sobą. Jestem jednak przekonany, że dam sobie radę, ponieważ mam do czynienia z Janem Matuszyńskim. Państwo jeszcze nie wiecie, jak on pracuje, co widzi i jak nami kieruje. Uważam, że robi to wspaniale. Jestem szczęśliwy, że mogę spotkać się z Olą i Dawidem i w ogóle ze światem młodych. Postaram się tę okazję dobrze wykorzystać. Należę do osób, które głęboko przeżywają malarstwo Beksińskiego. Dzięki niemu mogę próbować go poznać, czegoś się o nim dowiedzieć. Zdzisek był bardzo złożony. Był człowiekiem głęboko świadomym tego, jak funkcjonuje, jaki jest. Bardzo ważna była też dla mnie książka – „Zmagania o Beksińskiego” Piotra Dmochowskiego, który pisze o cały złożonym charakterze tego wielkiego artysty – mówi odtwarzający główną rolę Andrzej Seweryn.

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.

Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

Grającemu Zdzisława Beksińskiego Andrzejowi Sewerynowi partnerują Dawid Ogrodnik, który wciela się w jego syna Tomasza Beksińskiego, Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego.

Producentem „Ostatniej Rodziny” jest studio Aurum Film („Carte Blanche”). Reżyseruje Jan P. Matuszyński, twórca wielokrotnie nagradzanego na całym świecie dokumentu „Deep Love”. Scenariusz filmu napisał Robert Bolesto („Córki Dancingu”, „Hardkor Disko”). Tekst znalazł międzynarodowe uznanie, kwalifikując się do finału prestiżowego konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill (edycja 2010). Autorem zdjęć jest Kacper Fertacz, laureat wielu nagród za zdjęcia do filmu „Hardkor Disko”. Za charakteryzację odpowiada Tomasz Matraszek („Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Katyń”, „Karbala”), za kostiumy Emilia Czartoryska („Noc Walpurgi”), montażystą będzie Przemysław Chruścielewski („Deep Love”), zaś scenografia to dzieło Jagny Janickiej („Pod Mocnym Aniołem”). Dystrybutorem „Ostatniej rodziny” jest Kino Świat. Produkcja wejdzie na ekrany 7 października 2016 roku.

Fot. Hubert Komerski

Leave a Reply