Twórca „Chce się żyć” o Wampirze z Zagłębia

W Warszawie ruszyły zdjęcia do „Jestem mordercą” – nowego filmu Macieja Pieprzycy z Mirosławem Haniszewskim, Arkadiuszem Jakubikiem, Piotrem Adamczykiem, Michałem Żurawskim i Magdaleną Popławską w rolach głównych.

„Jestem mordercą” to thriller psychologiczny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70-tych. Głównym bohaterem filmu jest młody milicjant, który po niepowodzeniu dotychczasowego śledztwa, zostaje szefem grupy dochodzeniowej mającej złapać seryjnego zabójcę kobiet.

– To z pewnością nie jest kolejny film o seryjnym mordercy. Bohaterem filmu jest zwykły człowiek postawiony w sytuacji, która go przerasta. Zmagając się ze swoimi słabościami, ambicjami, również systemem społeczno-politycznym, bliski jest przekroczenia niebezpiecznej granicy, by z bohatera stać się antybohaterem – mówi reżyser filmu Maciej Pieprzyca.

Fabuła „Jestem mordercą” to powrót Pieprzycy do fascynującej sprawy Wampira z Zagłębia, która wstrząsnęła polską opinią publiczną na przełomie lat 60. i 70. Od 1964 roku, przez lata, aglomeracja śląska drżała na myśl o tajemniczym mordercy, który po zmroku atakował i mordował kobiety uderzając je w tył głowy. W wyniku żmudnego, wieloletniego śledztwa ujęto a następnie w pokazowym procesie w 1974 roku skazano Zdzisława Marchwickiego, a także pomagających mu braci Jana i Henryka. Napady ustały, jednak wszystkie okoliczności sprawy nie zostały nigdy wyjaśnione. Po upadku PRLu, w latach dziewięćdziesiątych pojawiły się informacje podważające rzetelność sądu. Temat ten zainteresował wówczas Macieja Pieprzycę na tyle, że poświęcił mu film dokumentalny. Teraz postanowił wrócić do niego w fabule.

W roli głównej w „Jestem mordercą” zobaczymy Mirosława Haniszewskiego. Partnerować mu będą: Arkadiusz Jakubik, Magdalena Popławska, Piotr Adamczyk, Michał Żurawski i Sławomir Zapała.

Za zdjęcia do filmu odpowiada Paweł Dyllus. O odtworzenie realiów PRL-u zadbały scenograf Joanna Wójcik, autorka kostiumów Agata Culak i charakteryzatorka Jolanta Grzelak.

Producentem filmu jest RE Studio Renata Czarnkowska-Listoś, Maria Gołoś. Koproducentami: Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska S.A, Agora S.A., Monternia.pl Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Premierę „Jestem mordercą” zaplanowano na przyszły rok.

Leave a Reply