Kulesza, Buzek i Kulig w habitach

W 2016 roku na ekrany kin wejdzie „Agnus Dei” – oparty na prawdziwej historii najnowszy film Anne Fontaine, autorki pamiętnych obrazów „Coco Chanel” i „Dziewczyny z Monaco”. „Agnus Dei” w całości zrealizowano w Polsce z udziałem znakomitych polskich aktorek m.in. Agaty Kuleszy, Agaty Buzek, Joanny Kulig i Anny Próchniak. Oto, jak prezentują się gwiazdy w habitach sióstr zakonnych.

O filmie:

Tuż po drugiej wojnie światowej francuski Czerwony Krzyż prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Wśród lekarzy jest młodziutka Matylda Beaulieu (wschodząca gwiazda francuskiego kina Lou de Laâge). W szpitalu zjawia się siostra z oddalonego o kilka kilometrów klasztoru i błaga o pomoc dla umierającej kobiety. Problemem jest poród jednej z zakonnic… Okazuje się, że siostry padły ofiarą zbiorowego gwałtu dokonanego przez czerwonoarmistów. Matylda chce sprowadzić pomoc, lecz Matka Przełożona (Agata Kulesza) chce za wszelką cenę ukryć tajemnicę, żeby uniknąć skandalu. Witana przez zakonnice z nieufnością, Matylda wkracza w nieznany sobie świat i zaprzyjaźnia się z siostrą Marią (Agata Buzek). Razem odkryją przerażającą prawdę, ukrytą za murami klasztoru…

Oparty na autentycznej historii scenariusz Anne Fontaine napisała wspólnie z Sabriną B. Karine, Alice Vial i Pascalem Bonitzerem. Za zdjęcia do filmu odpowiada Caroline Champetier („Ponette”, „Holy Motors”, „Ludzie Boga”). Scenografia i kostiumy są dziełem Polek: Joanny Machy („Jack Strong”, „Drogówka”, „Córki Dancingu”) i Katarzyny Lewińskiej („W ciemności”, „W imię…”, „body/ciało”).

Na ekranie obok odtwórczyń głównych ról zobaczymy Lou de Laâge („Zdarzyło się w Saint-Tropez”), Katarzynę Dąbrowską („Czas honoru”), Vincenta Macaigne („Świat bez kobiet”), Elizę Rycembel („Obietnica”, „Carte Blanche”), Klarę Bielawkę („Rewers”, „Dzień kobiet”) i Helenę Sujecką („Yuma”).

Fot. Anna Wloch

Leave a Reply